Pénzt nászajándékba? Tippek és ötletek
Valamennyien voltunk már az életünkben legalább egyszer esküvőn. Szinte mindenki pénzt adott a fiataloknak nászajándékba. Ez mennyire normális dolog? Most elmondjuk, hogy mennyi pénzt érdemes adni egy esküvőn, mikor illik, és hogyan ajándékozzunk úgy, hogy garantáltan csillogó szemeket eredményezzen a kedvességünk.
Szabad-e pénzt adni nászajándékként?
A boríték ajándékozása a legtöbb esetben megfelelő, különösen, ha:
- tanácstalan vagy, hogy mit adj ajándékba, és a menyasszony és a vőlegény sem jelezte, hogy mit szeretne.
- az ifjú pár túl drága ajándékokat kért, amelyek mindegyike többe kerül, mint amennyit hajlandó lennél költeni. Ebben az esetben célszerű az összeg egy részét készpénzben adni.
- tudod, hogy a menyasszony és a vőlegény egy nagyobb vásárlásra (lakás, autó stb.) gyűjt.
- tudsz arról, hogy a leendő fiatal párnak anyagi nehézségei vannak.
Mennyi pénzt illik adni esküvői ajándékként?
Az ajándék összege sok tényezőtől függ, de mindenekelőtt a Te anyagi helyzetedtől. Még ha mások 100000 forintot is adnak fejenként, de Neked csak 5000-re futja, akkor se dőlj a kardodba. Csak annyi pénzt adj, amennyit megengedhetsz magadnak. Azt is vedd figyelembe, hogy a pár milyen közel áll hozzád: a jó barátoknak és a családtagoknak többet illik adni, míg az ismerősöknek és kollégáknak, akikkel nem állsz közelebbi kapcsolatban, kevesebbet. Az összeg a lakhelytől, azaz a helyi szokásoktól is függ. Könnyen lehet, hogy teljesen más a pénzadás gyakorlata Balassagyarmaton, mint pl. Lentiben. Ezekről a viszonyokról érdeklődjünk a helybéliektől, nehogy meglepetés érjen bennünket.
Noha egyesek azt gondolják, hogy minél pazarabb az esküvő, annál több vendégnek kell adakoznia, de ez puszta tévedés. Az, hogy a fiatalok mennyit költenek az ünneplésre, az az ő döntésük, nem vagyunk kötelesek "megtéríteni" nekik.
Az összegről egy gyors Instagram-szavazást végeztünk, és megkérdeztük a követőinket, hogy mennyi pénzt adnának egy esküvőre. A megkérdezettek többsége személyenként 10000 forintot (páronként 20000 forintot) tartott normális összegnek. Volt, aki személyenként 50000 forintos összeget nevezett meg, míg az utolsó helyen egy 5000 forintos javaslat állt.
Ha esetleg úgy döntesz, hogy csak 5000-et sem tudsz adni, akkor se aggódj. Adj annyit, amennyi számodra elfogadható, hidd el, a legtöbb ember megértő lesz. Bár hallottunk már olyan esetről is, amikor a párok nem csak megnevezik a vendégenkénti kívánt összeget, hanem nyíltan kimondják, hogy ha a borítékban kevesebb van, akkor nem jöhetnek el az ünnepségre. Ez már udvariatlanság, ebben az esetben gondold át, hogy valóban el szeretnél-e menni egy ilyen esküvőre.
Hogyan adjuk át a pénzt?
Nem mindenki akar csak egy szimpla borítékot átadni. Sokan nemcsak azon gondolkodnak, hogy mennyi pénzt adjanak esküvői ajándékként, hanem azon is, hogyan tegyék ezt eredeti módon? Íme néhány ötlet:
- pénztárcák és bőröndök segítségével
- tematikus palackok, üvegbúrák: egy makettet hozhatsz létre az üvegben, amely tükrözi, hogy mit adsz ajándékba.
- pénzképek és képkeretek (a "törd be az üveget, ha szükséges" ötlettől kezdve a világtérképig, vagy éppen autós képkeret)
- lufiban elrejtett bankjegyek
- esernyők, amelyekre bankjegyeket kötöttek
- csokorba kötött pénz
Stílusosan, ahogy illik
Arra figyelj mindenképpen, hogy ha pénzt is adsz borítékban, ne egy üres borítékot adj át, hanem találj ki egy aranyos feliratot. Vannak példáink:
Egy kis ajándék egy boldog jövőért! Legyen otthonotok mindig meleg és meghitt!
A számok ábécéje rövid, de olyan édes! Egy új családra - sok nulla bármely szám után.
A virágra - virágeső, a pénzre - pénzeső. Sok boldog pénzzáport kívánunk!
Ezt a borítékot a pelenkákhoz adjuk. A tartalmát pedig egy új Versace csörgőhöz!
Ebben a borítékban van valami, amit nem lehet elrotnani, nem lehet elrontain, nem lehet erlontani! Sok jóért, az örömért, a szerencséért! Szívből!
Ezek a bankjegyek különleges belépőt jelentenek a nászútra.